تعریف کسب و کارهای اینترنتی واسط

اکثر کسب‌وکارهای اینترنتی  با API یک وب‌سایت دیگر سروکار دارند.اگر بخواهیم منظور از API را به زبان ساده در وب‌سایت‌های کسب‌وکار اينترنتي بگوييم؛ منظور از API پروتکلی است كه از طريق شبكه اينترنت و وب، امكان تعامل بين وب‌سایت‌های کسب‌وکارهای مختلف را فراهم می‌سازد. بنابراين سایت‌های اینترنتی می‌توانند برای ارتباط با یکدیگر از API استفاده کنند.

نحوه کار کسب و کارهای اینترنتی واسط

مثلاً شما صاحب فروشگاه اينترنتي ديجي كالا هستيد و کالا یا خدمات موجود در وب‌سایت شركت لوازم‌خانگی سامسونگ را با دریافت API از آن‌ها به فروش می‌رسانید.اين بدان معناست كه سایت ديجي كالا سفارش‌های خرید کالا را از مشتریان دریافت کند و با استفاده از  API تعریف‌شده در سایت سامسونگ، درخواست تأمین کالا را به‌صورت فوری ارسال نماید.

درواقع کاربر با کلیک بر وب‌سایت ديجي كالا وارد وب‌سایت سامسونگ شده ، کالا یا خدمات سامسونگ  را خریداری کرده و درنهایت هزینه کالا یا خدمات به‌حساب ديجي كالا واریزشده و فاکتور نهایی را ديجي كالا صادر کرده است. کاربر ممکن است حتی در جریان این مسئله نباشد که ارائه‌دهنده اصلی کالا یا خدمات ديجي كالا نیست. بنابراين API فضايي را فراهم می‌کند كه دسترسي كاربر به وب‌سایت سامسونگ در محيط وب‌سایت ديجي كالا امکان‌پذیر شود،اما فروشنده اصلي سامسونگ بوده و طبق توافقی جداگانه بین ديجي كالا و سامسونگ ،ديجي كالا صرفاً واسط فروش بوده  و کمیسیون مشخصی از فروش کالا یا خدمات فروخته، برمی‌دارد.

مسئولیت کسب و کارهای اینترنتی واسط

سؤال اساسی اینجاست که به‌عنوان‌مثال سایت ديجي كالا از سایت سامسونگ API گرفته. مسئولیت سایت ديجي كالا نسبت به کالا و خدمات ارائه‌شده توسط سایت سامسونگ تا کجاست؟ درواقع خريدار در صورت شكايت با تأمین‌کننده سروکار خواهد داشت يا واسط؟

تأمین‌کننده يا وب‌سایت واسط؟
از ماده ۱۹ و ماده ۳۳ قانون جرائم رایانه‌ای چنین برداشت می‌شود که وب‌سایت اصلی ارائه‌دهنده کالا و خدمات مسئولیت اصلی را بر عهده دارد. بنابراین در مثال سایت ديجي كالا و سامسونگ سایت سامسونگ  مسئولیت در برابر مصرف‌کننده دارد.

اما به نظر شما آیا مصرف‌کننده حاضر است از سایت ديجي كالا خریداری کرده ،هزینه کالا خدمات خریداری‌شده را به سایت ديجي كالا واریز کرده و در تمام مراحل خريد با ديجي كالا طرف باشد،اما درنهایت ديجي كالا نسبت به شكايت خريدار نسبت به كالا خود را مسئول  ندانسته و  خريدار مجبور به مراجعه به سامسونگ باشد؟
در چنین مواقعی کسب‌وکار ديجي كالا  کساد شده و اقبال سایت سامسونگ بیش از سایت ديجي كالا در فروش اینترنتی خواهد بود. بنابراین خرید از کسب‌وکارهای واسط اینترنتی  واسط  بی‌معنی می‌شود.

راه‌حل:
راه‌حل این است که ديجي كالا در برابر مصرف‌کننده نهایی مسئول شناخته شود. اما بر اساس قرارداد معتبر بین ديجي كالا و سامسونگ ، سامسونگ مسئولیت جبران کلیه خسارات وارده به ديجي كالا  ناشی از شکایات مصرف‌کننده نهایی را بر عهده داشته باشد.
 در ضمن علاوه بر قرارداد معتبر درباره جبران خسارات، می‌بایست درباره نحوه تأمین حقوق مصرف‌کننده از سوی سامسونگ ازجمله گارانتی، بازگشت کالا و خدمات  و …شروط قراردادی مشخصی بین ديجي كالا و سامسونگ وجود داشته باشد.

, , , , , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین مطالب

پاسخهای پذیرفته شده

شبکه های اجتماعی