پاسخ داده شد
0
0

با توجه به اینکه فرمودین توافق اعلام قطع همکاری ۳۰ روز جلوتر، وجهه قانونی نداره، درصورتیکه کارگر قبل از اتمام قرارداد مایل به قطع همکاری و استعفا باشه، درصورت مخالفت کارفرما، آیا کارفرما میتونه مانع بشه؟

تقدیم استعفا نامه و قطع همکاری از جانب کارگر، مانع از استیفای حقوقش از جانب کارفرما نمیشه؟

  • حمیدرضا 4 ماه قبل سوال کرد
  • آخرین ویرایش 4 ماه قبل
  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
پاسخ عالی
1
0

طبق ماده ۴۱ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال۱۳۹۴، دو تبصره ۴ و ۳ به ماده ۷ قانون کار الحاق کرده است شده است کارفرمایان موظفند به کارگران با قرارداد موقت به نسبت مدت کارکرد، مزایای قانونی پایان کار را به ماخذ هر سال یک ماه آخرین مزد پرداخت کنند. بنابراین پرداخت مزایای پایان کار و سنوات پایان خدمت ولو به نسبت ایام کارکرد از جمله وظایف کارفرما است و  به کارگری که ترک کار کرده است نیز به تناسب کارکرد سنوات تعلق خواهد گرفت. بنابراین به کارگری که بدون جلب رضایت کارفرما استعفا داده است نیز مزایای پایان کار و کلیه حقوق قانونی کارگر تعلق می گیرد.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما
اگر قبلاً حساب کاربری دارید با پر کردن فیلد های زیر یا به عنوان مهمان ارسال کنید.
نام*
ایمیل*
وب سایت

پربازدیدترین مطالب

پاسخهای پذیرفته شده

شبکه های اجتماعی